Rozhovor se zakladatelem společnosti Radkem Barvou

Přečtěte si část rozhovoru s Radkem Barvou, který vyšel v jednom z čísel časopisu Profi poradenství & finance na začátku roku 2022.

Jaké největší problémy řešili lidé při koupi či při prodeji nemovitostí?

Problematická je v případě prodávajícího kupříkladu situace, pokud má na dané nemovitosti exekuce, insolvence a spoustu jiných závazků. Ale i toto lze řešit.

U kupujícího jsou to většinou problémy se zdroji. Je důležité vědět, která banka vám nabídne nejlepší podmínky. Asi se vám nestane, že by vám banka řekla: Jděte ke konkurenci, budete to mít levnější – proč by to dělala.

Na co by lidé měli při koupi nemovitosti podle vás dávat největší pozor?

Je potřeba zjistit, zdali na nemovitosti neváznou nějaká omezení. Většinou jde o exekuce, insolvence a podobné problémy s tím, aby vlastník mohl danou nemovitost prodat. Což běžný kupující třeba ani netuší.

V zahraničí je běžné, že i kupující má svého realitního makléře, který chrání jeho zájmy, práva a peníze. Nemovitost lidé kupují třeba jen jednou za život a doporučil bych nechat si v tomto směru poradit od zkušeného odborníka.

My tuto službu našim klientům poskytujeme. Pomáháme najít požadovanou nemovitost, zjistíme její právní stav a dokážeme ho řešit. Klient má jistotu, že koupí nemovitost „v pořádku“, nepředraženou – a hlavně, že nepřijde o své peníze. Navíc mu dokážeme u nemovitosti zajistit výhodné financování.

Pak je zde pochopitelně tržní cena nemovitosti v dané lokalitě a její technický stav. V neposlední řadě je důležité si dát pozor, aby klient nekoupil předraženou nemovitost v aukci. Většinou se na to přijde až ve fázi, když lidé chtějí danou nemovitost financovat hypotečním úvěrem. Banka tam pošle svého bankovního odhadce – znalce a ten stanoví cenu nemovitosti. Několikrát se mi v poslední době stalo, že v případě aukce se cena prodejní od ceny odhadní lišila i o několik set tisíc korun.

Problém spočívá pochopitelně v tom, že banka vám půjčí peníze podle odhadu, který je stanovený odhadcem banky, nikoli za cenu, za kterou byl byt v aukci prodán. A aby toho nebylo málo, tak banka vám navíc podle dané metodiky může půjčit maximálně 90 % částky z odhadu stanoveného bankovním odhadcem.

Je nějaký oříšek, který jste musel v poslední době s klienty řešit?

Problematika financování či prodeje nemovitosti je čím dál složitější. Důvodem je fakt, že skladba příjmů potenciálních klientů, kteří chtějí získat úvěr, je velmi rozmanitá.
Banka standardně uznává příjmy z podnikání nebo z pracovního poměru.

Pochopitelně nám tam vstupují i příjmy plynoucí například z dohody o provedení práce, dohody o pracovní činnosti, příjmy z dividend nebo například jednorázová odměna jednatele společnosti. Podnikatelé své příjmy tzv. „optimalizují“. Takové typy příjmu většina bank neakceptuje. Hledají se pak různé cesty, jak na úvěr dosáhnout.

Image2