Přečtěte si část rozhovoru s Radkem Barvou, který vyšel v jednom z čísel časopisu Profi poradenství & finance na začátku roku 2022.
Problematická je v případě prodávajícího kupříkladu situace, pokud má na dané nemovitosti exekuce, insolvence a spoustu jiných závazků. Ale i toto lze řešit.
U kupujícího jsou to většinou problémy se zdroji. Je důležité vědět, která banka vám nabídne nejlepší podmínky. Asi se vám nestane, že by vám banka řekla: Jděte ke konkurenci, budete to mít levnější – proč by to dělala.
Je potřeba zjistit, zdali na nemovitosti neváznou nějaká omezení. Většinou jde o exekuce, insolvence a podobné problémy s tím, aby vlastník mohl danou nemovitost prodat. Což běžný kupující třeba ani netuší.
V zahraničí je běžné, že i kupující má svého realitního makléře, který chrání jeho zájmy, práva a peníze. Nemovitost lidé kupují třeba jen jednou za život a doporučil bych nechat si v tomto směru poradit od zkušeného odborníka.
My tuto službu našim klientům poskytujeme. Pomáháme najít požadovanou nemovitost, zjistíme její právní stav a dokážeme ho řešit. Klient má jistotu, že koupí nemovitost „v pořádku“, nepředraženou – a hlavně, že nepřijde o své peníze. Navíc mu dokážeme u nemovitosti zajistit výhodné financování.
Pak je zde pochopitelně tržní cena nemovitosti v dané lokalitě a její technický stav. V neposlední řadě je důležité si dát pozor, aby klient nekoupil předraženou nemovitost v aukci. Většinou se na to přijde až ve fázi, když lidé chtějí danou nemovitost financovat hypotečním úvěrem. Banka tam pošle svého bankovního odhadce – znalce a ten stanoví cenu nemovitosti. Několikrát se mi v poslední době stalo, že v případě aukce se cena prodejní od ceny odhadní lišila i o několik set tisíc korun.
Problém spočívá pochopitelně v tom, že banka vám půjčí peníze podle odhadu, který je stanovený odhadcem banky, nikoli za cenu, za kterou byl byt v aukci prodán. A aby toho nebylo málo, tak banka vám navíc podle dané metodiky může půjčit maximálně 90 % částky z odhadu stanoveného bankovním odhadcem.
Problematika financování či prodeje nemovitosti je čím dál složitější. Důvodem je fakt, že skladba příjmů potenciálních klientů, kteří chtějí získat úvěr, je velmi rozmanitá.
Banka standardně uznává příjmy z podnikání nebo z pracovního poměru.
Pochopitelně nám tam vstupují i příjmy plynoucí například z dohody o provedení práce, dohody o pracovní činnosti, příjmy z dividend nebo například jednorázová odměna jednatele společnosti. Podnikatelé své příjmy tzv. „optimalizují“. Takové typy příjmu většina bank neakceptuje. Hledají se pak různé cesty, jak na úvěr dosáhnout.